Back to the Box Part I
Pewnego dnia pojawił się u mnie wzmacniacz Pioneer SPEC 4. Przekazał mi go przyjaciel chcący by urządzenie to "popracowało" po dokonanym przeglądzie.

Jest to duża tranzystorowa końcówka o mocy 150W/ch.

Naturalnym dla mnie zastosowaniem tego urządzenia było zasilenie nim 18" wooferów Beyma 18LX60v2. W tej roli sprawdził się wyśmienicie.
Żaden wcześniej używany przeze mnie wzmacniacz nie był w stanie mu dorównać, zwłaszcza pracując na niskich poziomach głośności. Bas stał się o wiele bardziej zróżnicowany barwowo a jego jakość brzmieniowa pozwalała na odkrycie zupełnie nowych brzmień w dobrze znanych nagraniach.
Użycie tego znacząco rozszerzyło zarówno sam wolumen niskich częstotliwości w używanym przeze mnie systemie, jak i zdecydowanie wywindowało ich jakość.
Podczas wizyty przyjaciela, wykonaliśmy jednak pewien eksperyment.
Polegał on na zastosowaniu Pioneera jako jedynego wzmacniacza sterującego Altekiem zamontowanym w OB. Beymy zostały odłączone.
Okazało się że sam Altec 604, zamontowany w niewielkiej odgrodzie był w stanie zagrać bardzo, bardzo interesująco.
Oczywiście taka konfiguracja nie była w stanie zagrać z taką ilością basu jak z użyciem 18" woofera - było to po prostu niemożliwe.
Natomiast JAKOŚĆ basu z tak zasilanego Alteca, jego integracja z pracą tuby, szybkość i "ciasność" basu wprowadziła zupełnie nowy poziom całościowego odbioru tego przetwornika.
Przez następnych kilka tygodni słuchałem na zmianę obydwu konfiguracji. Po pewnym czasie dostrzegłem iż "integralność" brzmieniowa samego Alteca zasilanego Pioneerem stała się dla mnie istotniejsza od ilości basu istniejącej w poprzedniej konfiguracji.
Znalazłem się w pewnym impasie ocennym i nie widziałem prostego wyjścia z tej sytuacji.
Problemem było to, że Altec zasilany Pioneerem bardzo zyskując w kwestii basu w pewien sposób tracił bardzo ważny dla mnie czynnik - określiłbym go jako "magię SET".
Szukałem więc sposobu na połączenie ognia z wodą.
Ponowna lektura forów skupiających użytkowników Alteca 604 uzmysłowiła mi jak wielką częścią toczonych tam dyskusji stanowią kwestie związane z obudowami dla tego przetwornika. Zarówno tymi które oferował Altec Lansing, jak i tworzonymi przez DIY- erów. Toczą się tam nieustające dyskusje pomiędzy zwolennikami różnych rozwiązań.
Część z dyskutantów uważa że to Altec Lansing wskazał najlepsze rodzaje obudów dla 604, część optuje za różnorakimi ich modyfikacjami, część z kolei opowiada się za nowymi rozwiązaniami np. typu Onken czy MLTL.
Dodatkowego ognia tym dyskusjom dodają kwestie związane z systemami amplifikacji różnych użytkowników. Jest to szerokie spektrum urządzeń - od " flea amps"opartych na lampach 2A3 i 45 poprzez wzmacniacze oparte na lampie 300B, wzmacniacze typu push pull aż do vintagowe receivery i ogromne końcówki mocy (jak Pioneer SPEC 4).
Jako użytkownika wzmacniacza opartego na 2A3 najbardziej interesowały mnie opinie osób korzystających z podobnych urządzeń.
Przeważająca cześć z nich optowała za klasycznymi obudowami Alteca jak 612, 614 i 620. Tutaj spory toczyły się w zasadzie wokół właściwej objętości obudów.
Nie brakowało także zwolenników budowy Onkenów i konstrukcji MLTL, choć w tym przypadku zdania bywały podzielone.
Najbardziej trafiała do mnie argumentacja tej pierwszej grupy. Przede wszystkim podkreślała ona istnienie oryginalnej dokumentacji obudów publikowanej i udostępnianej przez Altec Lansing oraz pozytywne efekty osiągane z użyciem wzmacniaczy SET - zestawienia najczęściej używanego przez zwolenników takich zestawów.
Publikacje Altec Lansing z lat 70-tych opisywały zasady jakimi winni kierować się budujący takie wskazane przez Alteca obudowy - zarówno w kwestii doboru określonej obudowy do pomieszczenia, szczegółów konstrukcji aż do jej właściwego wytłumienia.
Bez wątpienia znakomitym źródłem wiedzy jest publikacja z 1974 roku "Loudspeaker Enclosures Their Design and Use" - stanowiąca po dziś dzień znakomite kompendium wiedzy.
Po przeanalizowaniu dostępnej literatury, opinii i doświadczeń szerokiego grona użytkowników Alteca 604 zdecydowałem się na skonstruowanie dla Alteca 604-8K obudowy 620B

Cdn ...
Komentarze
Prześlij komentarz