Back to the Box Part II

Wybór obudowy 620B nastąpił z kilku powodów.
Pierwszym jest jej wewnętrzna objętość - 9 stóp sześciennych (ok 250l). Jest to objętość zalecana przez Altec Lansing jako optymalna dla przetwornika Altec 604. Większość opinii użytkowników mających styczność z głośnikami Duplex potwierdza że taka wielkość zapewnia mu najlepsze warunki pracy.
Drugą kwestią jest możliwość pracy ze wzmacniaczami małej mocy, określanymi jako "flea amps" opartymi na lampach 2A3 czy 45. 
Tą cechę podkreśla i ceni sobie bardzo wiele osób z opiniami których się zetknąłem. Nader często byli to ludzie używający wcześniej rozbudowanych systemów z wooferami zasilanymi dodatkowymi wzmacniaczami, którzy po zamontowaniu Alteca 604 w obudowie 620 decydowali się na uproszczenie systemu pozostając przy tym rozwiązaniu.
 
 


 
 
Trzecim powodem jest to że jest to obudowa przewidziana dla głośnika Altec 604-8K z dedykowaną mu zwrotnicą.

Po podjęciu decyzji, pozostawał wybór materiału. Z uzyskanych informacji wynikało iż oryginalne obudowy były konstruowane z płyty wiórowej, z płyty z elementami ze sklejki, bądź też z samej sklejki.
Początkowo myślałem o sklejce ale jej bardzo wysokie ceny połączone z w połączeniu z brakiem pewności otrzymania materiału wysokiej jakości zniechęciły mnie do tego pomysłu.
Ostatecznie zdecydowałem się na zbudowanie obudowy z MDF o grubości 18 mm i wykonanie wewnętrznego obramowanie oraz wzmocnień z drewna.

 
 
 

 
Złożenie obudowy "na sucho" obrazuje skalę bryły. Pozwala także ocenić dokładność przycięcia elementów. Wszystko okazało się być przycięte perfekcyjnie. Przystępujemy do skręcenia ścianek bocznych i górnych.
 
 
 
 
 
 
 
Rama obudowy już skręcona. Już na tym etapie podstawa zaopatrzona w koła okazuje się bardzo pomocna. 



 
 
 Wstępne spasowanie ścianki frontowej i tylnej pokazuje że obudowa jest bardzo szczelna. Front i tył wchodzą w obrys ze sporym oporem.
 
Czas na wykonanie ramy na której będzie przymocowana tylna ścianka.W tym celu użyłem drewnianych listewek 25x25 mm. Ponieważ zdejmowana tylnia ścianka będzie umożliwiać dostęp do wnętrza obudowy, zdecydowałem się że będzie mocowana za pomocą śrub wpuszczonych w metalowe tuleje wkręcone w ramę z listew. Takie rozwiązanie pozwoli na wielokrotny montaż i demontaż tylnej ścianki bez ryzyka że połączenia wkrętów z drewnem ulegną uszkodzeniu
 
 
 

Tylnia ścianka zostanie zamocowana z użyciem uszczelki grubości 2 mm. zamocowanej na całym obwodzie. Pozwoli ona na uszczelnienie kontaktu tylniej ściany z obudową. System oparty o śruby pozwoli na precyzyjną regulację wyrównania ścianki z tyłem całej obudowy.
 
 
 Tylnia ścianka z wnętrza obudowy. Czas na montaż tulei ...

Cdn ...
 
 

Komentarze

Popularne posty